Stránky v prostoru


Nadpis berte pouze obrazně, webové stránky v prostoru pouze putují, nikdy tam nevisely, nevisí a asi ani nikdy viset doslova nebudou. Všechny jsou uloženy na různých úložištích, které se všeobecně nazývají servery. Odborníci říkají spíše serverovny. Tam jsou uloženy miliony záznamů, miliardy a kvintiliardy jedniček a nul. Ty, když jsou pak správně přečteny programem vydají na webové stránky. Ty mohou být hodně složité s automatickým napojením na banky, platební brány a jiné vymoženosti. Weby obyčejné, které mají za úkol pouze prezentovat něčí práci, jsou weby jednoduché.

internetová síť

Mnohokrát se mne lidé ptají, zda když chtějí jen jeden list, jednu stránku, zda je to ta statická. Ne, není. Statické weby a dynamické weby s tímto nemají nic společného. Nemohla jsem jim ovšem sáhodlouze vysvětlovat, jak to celé funguje, protože mám také svoji práci a nemám na to čas. Takže jsem vždy jen stručně odpověděla, že statický web se vám, tedy uživateli ukáže přímo, kdežto dynamický musí něco zprostředkovat. Faktem však je, že statický web může být jednodušší, protože je napevno uložen v jistých souborech a dynamický je uložen v databázi, která se může měnit podle potřeby.

skladba webu

Jistěže je to drobátko složitější, ale jako základní vysvětlení to většinou stačilo, protože vysvětlovat pak dále, co je to HTML nebo CSS, to už je poněkud jiná škola. Klasické webové stránky se nám zobrazí vždy, když klikneme na odkaz, který nám zprostředkuje vyhledávač. Zadáme-li do něj výraz švestky, objeví se nám švestky. Tedy asi ty klasické ze stromu. Asi ne městská policie, protože jsem někde zaslechla, že se jim tak říká. Prý podle barvy uniformy. Nu, ale zpátky k webu. Webové stránky jsou hodně složitá věc a dohled na nimi je pak také potřeba. Pokud si někdo myslí, že si nechá postavit web a ten mu pak bude fungovat po staletí, tak se mýlí. Ale o tom jindy.